Własna firma – od czego zacząć? (część 1)
Od czego zacząć?
W Internecie nie brakuje „przedsiębiorców”, którzy z tylnego siedzenia luksusowego samochodu opowiadają o „łatwych” sposobach na zdobycie dużych pieniędzy – instrumentach finansowych, flipowaniu mieszkaniami itp. I choć wszyscy znamy historie „od zera do milionera”, to prawdziwy przedsiębiorca częściej nosi brudne ubranie robocze, niż garnitur.
Nie oznacza to jednak, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej to jedynie ciężka praca. To przede wszystkim wolność, życie na własnych zasadach, droga do realizacji swoich marzeń i planów, a także uczynienia ze swoich pasji sposobu na życie.
A na początku własnej biznesowej drogi wbrew pozorem nie są najważniejsze pieniądze, inwestycje ani nawet urzędowe formalności – najważniejszy jest pomysł!
Pomysł
Myśl o własnej działalności gospodarczej może pojawić się w Twojej głowie np. na skutek zawirowań na rynku pracy. A być może już przed rozpoczęciem swojej drogi zawodowej wiesz, że nie zamierzasz pracować u kogoś od 7.00 do 15.00.
Jeżeli wiesz już, że chcesz pracować „u siebie”, lecz nie wiesz jeszcze czym konkretnie się zająć, zastanów się w czym jesteś dobra/y. – To Twój pierwszy krok do własnej firmy.
Jeżeli pracowałaś/eś już zawodowo, może Ci to nieco ułatwić rozpoczęcie własnej działalności. W wielu branżach możesz wykorzystać doświadczenie z pracy na etacie i otworzyć własną firmę w tej samej branży, w której już pracowałaś/eś. Jeżeli w twojej branży nie jest to możliwe lub nie zamierzasz robić tego co robiłeś/aś do tej pory, zastanów się czy i w jaki sposób możesz zarobić na realizacji swojego hobby lub pasji.
Analiza rynku
Jeżeli wiesz już co będzie sprzedawać Twoja firma lub jakie usługi świadczyć, warto sprawdzić czy ktoś już prowadzi działalność podobną do tej, którą Ty zamierzasz realizować.
Obecnie każdą firmę oraz większość osób prowadzących działalność nierejestrowana (a to najlepszy pomysł na początek) można znaleźć w Internecie. Dlatego poświęć nieco czasu na „googlowanie” firm lub osób, które mogą być dla Ciebie konkurencją.
I wbrew pozorom, jeśli na rynku funkcjonują firmy konkurencyjne do tej, której założenie Ty planujesz – nie jest to zła wiadomość. Oznacza to, że Twój pomysł jest sprawdzony i przynosi dochody! A rynek jest na tyle „elastyczny”, że najczęściej jest w stanie pomieścić jeszcze jedną firmę w danej branży.
Inwestycje
Kiedy wiesz już co chcesz robić, a także znasz przykłady firm, które już działają w danej branży – czas na inwestycje! I choć brzmi to groźnie lub kojarzy się z bardzo poważnymi krokami, wcale nie musi tak być.
W przypadku małej, jednoosobowej firmy (planowanej na początek jako działalność nierejestrowana), możesz inwestować nie wydając nawet ani jednej złotówki. Taką inwestycją jest np. nauka i poświęcony na nią czas. Tu również z pomocą przychodzi nam Internet. Zanim wystawisz pierwsze ogłoszenie, poczytaj na temat planowanej przez Ciebie działalności, obejrzyj poradniki na YouTube. Nie musisz być od razu w czymś najlepszy/a. Ważne jednak, abyś przed pierwszym kontaktem z klientem czuł się już dość pewnie i był gotowy/a na poprawne wykonanie usługi.
Pierwszą inwestycją mogą być również podstawowe narzędzia, jeśli takich potrzebujesz. Zastanów się co będzie Ci potrzebne w danej działalności. Porównaj oferty, nie musisz od razu kupować drogich narzędzi. Na początek możesz wybrać używane lub tańsze, które po czasie wymienisz na lepsze.
Motywacja
Już przygotowywanie się do prowadzenia własnej działalności może być mocno obciążające psychicznie. Zwłaszcza jeżeli nakładasz na siebie presję np. z powodów finansowych. Bywa też, że nie wszyscy Twoi bliscy będą przychylnie nastawieniu do Twoich planów. Zwłaszcza przedstawiciele starszego pokolenia nie zawsze rozumieją koncept samozatrudnienia i przyzwyczajeni są do tradycyjnego „etatowego” modelu pracy.
Dlatego w prowadzeniu własnego biznesu bardzo ważna jest pasja do tego co robisz. To ona będzie motywować Cię w trudnych chwilach i dodawać sił do realizacji planów.
Pamiętaj aby nie poddawać się i nie słuchać krytycznych głosów nie popartych żadnymi logicznymi argumentami zwłaszcza od osób, które nigdy nie prowadziły własnej firmy.
Pamiętaj też, że nie jest najlepszym pomysłem zakładanie własnej firmy, w której będziesz robić to samo co np. w nielubianej pracy etatowej. Trudno wtedy o wystarczającą motywację i taki pomysł może nie przynieść Ci ani satysfakcji ani zysków.
Bezpieczeństwo finansowe
Planując własną działalność gospodarczą pamiętaj również o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa finansowego. Kiedy masz już pomysł na własną firmę, postaraj się zgromadzić choćby niewielkie oszczędności, z których sfinansujesz pierwsze inwestycje. Nie rzucaj też pracy etatowej.
W początkowej fazie rozwoju firmy najlepiej połączyć własną działalności pracę na etacie. Początkowo to ona będzie jeszcze Twoim głównym źródłem dochodu. Jeżeli jednak wszystko pójdzie dobrze, może się okazać, że w pewnym momencie „po godzinach” zarabiasz już więcej niż w swojej „podstawowej” pracy. Wtedy będziesz już wiedzieć, że możesz się uniezależnić.
Posiadanie choćby niewielkich oszczędności pozwoli Ci również przetrwać trudniejsze chwile, które zawsze zdarzają się w pracy „na swoim”.
Unikaj kredytów! A jeżeli już planujesz z nich skorzystać przeznacz je jedynie na np. narzędzia, które zapewnią Ci przychód większy niż rata kredytu.