Umowa o dzieło, zlecenie, o pracę, B2B. Czym się różnią? Jakie prawa zapewniają?
Umowy cywilnoprawne
Umowy cywilnoprawne (czyli umowa zlecenie i umowa o dzieło) od lat budzą wiele kontrowersji. W założeniu miały być one np. sposobem na dorobienie do podstawowej pensji bez zbędnych formalności. Ich zastosowanie jest jednak często nadużywane przez pracodawców i zawierane niezgodnie z prawem.
W teorii osobie „zatrudnionej” w oparciu o umowę cywilnoprawną bliżej do przedsiębiorcy niż pracownika. Umowy cywilnoprawne zapewniają bowiem zleceniobiorcy lub wykonawcy umowy o dzieło daleko idącą niezależność. W przypadku umowy o dzieło wykonujący/ca może być rozliczany/a jedynie z efektu pracy (np. wykonanie mebla – który będzie tym „dziełem”). Natomiast w przypadku umowy zlecenie powinniśmy mieć do czynienia z wykonaniem krótkiej serii powtarzalnych czynności (np. roznoszenie ulotek). W żadnym z tych przypadków nie może być jednak mowy o włączeniu osoby wykonującej pracę w struktury firmy i ścisłemu podporządkowaniu pracodawcy czy np. kierownikowi – jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę.
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło jest umową, która zapewnia najmniejsze prawa osobie, która ją zawiera. Nie zapewnia ona ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego ani chorobowego.
Umowa o dzieło powinna dotyczyć konkretnej, pojedynczej usługi. Np. wykonanie mebla, naprawy, lub dzieła artystycznego.
Jednocześnie taka umowa zapewnia (przynajmniej w teorii) szeroką swobodę osobie wykonującej dzieło. „Pracodawca” nie może jej narzucać określonych godzin pracy lub miejsca wykonywania.
Jako że przy umowie o dzieło nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, od kwoty brutto wynagrodzenia odejmowana jest jedynie zaliczka na podatek dochodowy. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, kiedy podpisujesz umowę o dzieło z Twoim obecnym pracodawcą, u którego zatrudniony/a jesteś już na umowę o pracę. Takie działanie może mieć miejsce np. wtedy kiedy dorabiasz u obecnego pracodawcy wykonując inne zadanie niż to, które określa Twoja umowa o pracę. W dodatku jest do działanie jednorazowe. W takim przypadku dochód z umowy o pracę oraz umowy o dzieło sumuje się, a składki na ZUS i NFZ są odprowadzane od tego zsumowanego dochodu.
Praca na takiej umowie bardzo przypomina wykonanie usługi przez przedsiębiorcę lub np. sprzedaż pojedynczej rzeczy w sklepie. W żadnym wypadku umowa o dzieło nie powinna dotyczyć regularnej pracy w określonym miejscu i określonych godzinach.
Umowa zlecenie
Do umów cywilnoprawnych należy również umowa zlecenie. Od umowy o dzieło różni się ona tym, że czynności wykonywane przez zleceniobiorcę/czynię mogą być czynnościami powtarzalnymi i wykonywanymi przez pewien czas.
Ważny jest również fakt, że jest to umowa „oskładkowana” czyli zapewniająca ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe. Ubezpieczenie chorobowe jest w przypadku takiej umowy dobrowolne.
Warto także zaznaczyć, że zleceniodawca musi odprowadzać składki tylko wtedy, kiedy zleceniobiorca nie jest ubezpieczony na innej podstawie np. nie pracuje już na umowie o pracę lub nie uczy się.
Z tego względu szczególnie często „pracodawcy” zawierają tą umowę np. ze studentami, którzy są już ubezpieczeni – wtedy „pracodawca” nie musi opłacać składek.
Na umowie zlecenie i o dzieło nie przysługuje niestety płatny urlop wypoczynkowy, okolicznościowy ani urlop na żądanie.
Umowa o pracę
Jest to jedyna umowa, w przypadku której możemy mówić o zatrudnieniu i pracodawcy (dlatego w przypadku umów cywilnoprawnych brałem te słowa w cudzysłów). Umowa o pracę zapewnia pełne „oskładkowanie” czyli opłacenie przez pracodawcę składek: zdrowotnej, chorobowej, emerytalnej i rentowej. Ze składki chorobowej nie można zrezygnować będąc zatrudnionym na umowę o pracę. W odróżnieniu od umów cywilnoprawnych zapewnia ona także osobie zatrudnionej daleko idącą ochronę, którą gwarantują przepisy Kodeksu Pracy. Ta ochrona to m.in.:
- płatny urlop,
- ustalone godziny pracy,
- regulacje dotyczące pracy w nocy,
- obowiązkowe badania lekarskie,
- określony przepisami okres wypowiedzenia umowy,
- konieczność zatrudnienia na czas nieokreślony po 33 miesiącach pracy na czas określony lub po trzech umowach na czas określony,
- dodatkowe przywileje dla osób z niepełnosprawnościami.
Umowa B2B
Osobnym rodzajem umowy jest umowa B2B. Termin ten często pojawia się w ogłoszeniach o pracę i bywa czasem nieco zagadkowy. B2B to skrót z j. ang. business-to-business. Oznacza to umowę pomiędzy dwoma firmami. W przypadku ogłoszeń o pracę najczęściej chodzi o długoterminową umowę między dużą firmą, a osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą (czyli jednoosobową firmą). Zapisy takiej umowy mogą być właściwie dowolne. Ważne jest to, że osoba „zatrudniona” samodzielnie opłaca swoje składki zdrowotne i społeczne i muszą one być wliczone w wynagrodzenie. Sama wypłata jest natomiast wypłacana na podstawie faktury. Takie umowy są korzystne dla np. lekarzy, adwokatów, zaawansowanych programistów. W takiej formie najczęściej pracują także celebryci.
Pomimo, że każdy może założyć firmę i zawrzeć taką umowę, „pracodawca” nigdy nie powinien zmuszać potencjalnego pracownika do założenia firmy i przyjęcia takiej formy współpracy zamiast umowy o pracę.
Podsumowanie
Praca na umowach cywilnoprawnych może być dobrym sposobem na dorobienie do podstawowej pensji. Jednak w żadnym przypadku praca na w pełnym wymiarze godzin nie powinna być potwierdzona umową o dzieło lub zlecenie – tutaj zastosowanie może mieć jedynie umowa o pracę.
Również założenie własnej firmy musi być jedynie Twoją decyzją. Nikt nie może Cię do tego zmusić.
Jeżeli uważasz, że należy Ci się umowa o pracę, a pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej lub B2B, możesz nawet pozwać pracodawcę do sądu, w celu przekształcenia Twojej umowy w umowę o pracę.
Nie bój się negocjować warunków z pracodawcą. Jeśli Twoje warunki zatrudnienia Cię nie zadowalają – szukaj innej pracy. Jeżeli znajdziesz alternatywę, możesz np. zagrozić odejściem i zażądać zmiany umowy.
Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-zlecenie-a-umowa-o-dzielo (dostęp: 04.06.2023)
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zatrudnianie-na-podstawie-umow-cywilnoprawnych (dostęp: 04.06.2023)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_zlecenia (dostęp: 04.06.2023)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_%C5%9Bmieciowa (dostęp: 04.06.2023)
https://kadry.infor.pl/poprzednie_tematy_dnia/602366,Kiedy-mozna-zgodnie-z-prawem-zatrudniac-na-podstawie-umowy-cywilnoprawnej.html (dostęp: 04.06.2023)
https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1145918,umowy-cywilnoprawne-najczesciej-w-budownictwie.html (dostęp: 04.06.2023)
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Umowa-zlecenie-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec-700008.html (dostęp: 04.06.2023)
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/0084 (dostęp: 04.06.2023)