Sposób na rynek mieszkaniowy w Polsce

Dziś coś z nieco „innej beczki”. Zamiast porad, które znacie już z mojej strony, chciałbym podzielić się z Wami moim pomysłem na rozwiązanie kryzysu na rynku mieszkaniowym w Polsce. Zapraszam również do komentowania tekstu.

Mieszkania stoją puste!

Wg spisu ludności z 2020 roku mamy w Polsce ok. 1,86 mln pustych mieszkań. Stanowi to około 10% całkowitej ich liczby.

Należałoby zatem zadać pytanie: Dlaczego te blisko 2 mln mieszkań stoi puste? Przyczyn jest kilka. Część z tych lokali z pewnością jest w tak złym stanie technicznym, że eliminuje je to praktycznie z rynku. Część jest przedmiotem sporów spadkowych. Z pewnością jednak wiele lokali stoi pustych, ponieważ ich właściciele obawiają się nieuczciwych najemców lub po prostu nie wiedzą „jak się do tego zabrać”.

Co może zrobić Państwo?

I tu właśnie widziałbym rolę Państwa jako pośrednika między właścicielami mieszkań (również pustostanów), a potencjalnymi najemcami. Gdyby powstała państwowa instytucja działająca jako „zarządca” nieruchomości, skorzystaliby na tym zarówno właściciele mieszkań jak i najemcy.

Zarządcy i pośrednicy funkcjonują już oczywiście na rynku prywatnym – ten model biznesowy nie jest niczym nowym. W większości przypadków sprawdza się on bardzo dobrze. Instytucje państwowe mają jednak taką przewagę nad firmami prywatnymi, że cieszą się (w większości) dużym zaufaniem społecznym. Mają także dużo większe możliwości egzekwowania prawa, można wręcz powiedzieć, że budzą respekt. Instytucje państwowe z definicji mają również za zadanie ochronę praw obywatela. Również prawa do własności. Mają również możliwość np. zorganizowania kampanii społecznych, które dotrą do szerokiego grona odbiorców. Pod tymi względami przewyższają one w sposób oczywisty firmy prywatne.

Państwowy pośrednik wynajmu nieruchomości zapewniałby właścicielowi stały dochód z wynajmu, a także pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę. Zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa właścicielowi mieszkania z pewności poskromiłoby chęć np. obsesyjnego kontrolowania stanu mieszkania. Co przekłada się również na większe poczucie bezpieczeństwa najemcy. Miałby także narzędzia do ściągania należności z najemców uchylających się od płacenia czynszu.

Sprawdzony model działania

Sposób działania takiego państwowego pośrednika można by nawet porównać np. do obligacji skarbowych. W przypadku obligacji obywatel pożycza swoje pieniądze Państwu Polskiemu na pewien czas w zamian za określony zarobek. W tym przypadku pożyczałby mieszkania.

Potencjalne korzyści

Wprowadzenie na rynek mieszkaniowy dodatkowych lokali z pewnością byłoby stopniowe. Gdyby jednak wprowadzić na rynek nawet 1% wszystkich pustostanów w ciągu roku (ok. 20 tys. lokali), zwiększy to ilość mieszkań wprowadzanych rocznie na rynek o ok. 10% (w Polsce buduje się około 200 tys. lokali rocznie). Uważam, że już taka ilość będzie w stanie pozytywnie wpłynąć na rynek mieszkaniowy. Korzyści będą następujące:

  • spadek cen mieszkań zarówno w handlu jak i w wynajmie
  • dodatkowe wpływy do budżetu z opodatkowania wynajmu
  • powstanie nowych miejsc pracy związanych z pośrednictwem
  • wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli, a co za tym idzie w długiej perspektywie czasowej – nawet wzrost dzietności.

Dodatkowo jeżeli powstanie pewna „pula” takich mieszkań objętych państwowym pośrednictwem, myślę, że mogłoby to przyczynić się np. do aktywizacji społeczeństwa w zakresie poszukiwania pracy w innych regionach Polski. Np. osoba wynajmująca już mieszkania miałaby możliwość przeprowadzki do podobnego mieszkania znajdującego się również w państwowym zarządzie, na podobnych warunkach w innym miejscu. Lub kiedy właściciel chce „odzyskać” swoje mieszkanie, osoba wynajmująca może otrzymać propozycję wynajęcia podobnego mieszkania z państwowej puli, pomocy w przeprowadzce i przeprowadzenia całego procesu przy minimalnej ilości formalności i przy pomocy Państwa.

Jeżeli przeczytałeś/aś ten tekst – zostaw komentarz, myślę, że to temat o którym warto dyskutować! 😉

Źródła:

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ile-mieszkan-stoi-pustych-w-polsce/6395/

https://www.money.pl/gospodarka/tyle-mieszkan-wybudowano-tylko-dwa-kraje-wyprzedzily-polske-7064238201990080a.html

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *