Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy
Kończąc zatrudnienie u danego pracodawcy, możesz mieć już upatrzoną inną pracę. To najlepsza sytuacja. Zdarza się jednak, że informacja o utracie pracy przychodzi nagle. Np. kiedy mamy do czynienia z nieprzedłużeniem umowy na czas określony. W poszukiwaniu nowej pracy może pomóc wtedy Powiatowy Urząd Pracy.
Zwłaszcza, jeżeli nie pracujesz dłużej niż 30 dni, zdecydowanie zalecam Ci zarejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy, ponieważ status bezrobotnego zapewni Ci bezpłatną opiekę medyczną (ubezpieczenie NFZ).
Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy a meldunek
Udając się do Urzędu Pracy, nie możesz niestety zarejestrować się w dowolnym miejscu w Polsce. Musisz zrobić to w miejscu zameldowania. Jeżeli zatem mieszkasz w innym miejscu niż miejsce zameldowania i chcesz szukać pracy np. w większym mieście, warto pomyśleć o np. meldunku tymczasowym. Jeżeli natomiast nie posiadasz w ogóle miejsca zameldowania, możesz zarejestrować się w Urzędzie Pracy w miejscu Twojego pobytu.
Jak zarejestrować się w urzędzie pracy?
Rejestracja w Urzędzie Pracy nie jest skomplikowana. Przed wizytą musisz jednak skompletować wszystkie dokumenty potwierdzające Twoją historię zawodową oraz wykształcenie. Idąc zarejestrować się do Urzędu Pracy, zabierz ze sobą:
- dokument, który potwierdzi twoją tożsamość, na przykład dowód osobisty lub paszport,
- oświadczenie o twoim miejscu zameldowania. Urzędnik może również poprosić cię o złożenie zaświadczenia o adresie zameldowania z twojego urzędu gminy,
- dokumenty, które potwierdzą twoje wykształcenie, na przykład dyplom, świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenia o ukończeniu kursów i szkoleń,
- wszystkie świadectwa pracy, które masz,
- zaświadczenie z zakładu pracy, w którym będzie informacja o wysokości zarobków i o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy w poszczególnych miesiącach – jeśli pracowałeś/aś na niepełny etat albo na umowę zlecenie, umowę agencyjną lub inną umowę,
- dokument, który potwierdzi, że masz przeciwwskazania do wykonywania określonych prac – jeśli nie możesz wykonywać jakichś prac (na przykład ze względów zdrowotnych),
- jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, również weź je ze sobą.
Na rejestrację w Urzędzie Pracy zarezerwuj sobie nieco więcej czasu, zwłaszcza, jeżeli masz sporo dokumentów potwierdzających Twoją historię. Osoba pracująca w urzędzie musi mieć czas, aby wprowadzić je do systemu. Urzędy najczęściej pracują od godziny 7.00 do 15.00, jednak Urzędu Pracy często nie rejestrują już bezrobotnych po godzinie 14.00. Dlatego warto udać się do tej instytucji nieco wcześniej, tak aby załatwić wszystko jednego dnia.
Korzyści z posiadania statusu bezrobotnego
Uzyskanie statusu bezrobotnego niesie ze sobą wiele korzyści:
- Najważniejsze – ubezpieczenie zdrowotne nawet jeśli nie pracujesz.
- Oczywiście – dostęp do ofert pracy.
- Doradztwo zawodowe – z pewnością otrzymasz zaproszenie na rozmowę z doradcą zawodowym, w celu przeanalizowania Twoich silnych stron oraz predyspozycji zawodowych.
- Dofinansowania i kursy – status bezrobotnego daje dostęp do bezpłatnych szkoleń i kursów. Urząd Pracy może także sfinansować wybraną przez Ciebie formę zwiększenia kwalifikacji. Jeżeli zdecydujesz się na otwarcie własnej firmy, również możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!
- Zasiłek dla bezrobotnych
Obowiązki osoby bezrobotnej
Jako osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy, masz również obowiązki:
- Regularne potwierdzanie gotowości do podjęcia pracy – co jakiś czas musisz stawić się osobiście w Urzędzie.
- Udanie się na rozmowę kwalifikacyjną do wybranego przez urząd pracodawcy.
- Informowanie Urzędu Pracy o niezdolności do podjęcia pracy – np. z powodu choroby.
- Informacja Urzędu Pracy o podjęciu pracy lub uzyskaniu innej formy dochodu, który przewyższa połowę minimalnego wynagrodzenia. Niestety utratę statusu osoby bezrobotnej powoduje nawet uzyskiwanie dochodu np. z najmu nieruchomości. Niewywiązanie się z tych obowiązków spowoduje niestety utratę statusu osoby bezrobotnej, a co za tym idzie również ubezpieczenia zdrowotnego oraz zasiłku (jeżeli go pobierasz).