Politycy nie chcą, abyś o tym wiedział/a!
Czyli jak skontrolować pracę posłów i senatorów
Sprawdzenie posła i senatora
W poprzednim poście opisałem czym zajmują się posłowie i senatorowie. Jak jednak sprawdzić, czy wywiązują się ze swojej pracy właściwie? Jest to prostsze niż mogłoby się wydawać!
Wyniki pracy osób zasiadających w parlamencie RP dostępne są w całości w Internecie na stronach:
Korzystając z wyszukiwarki na sejmowej i senackiej stronie można sprawdzić:
aktywność parlamentarzystów/tek – czyli liczbę i treść wystąpień na mównicy (dostępny jest także zapis wideo),
uczestnictwo w komisjach i podkomisjach,
oświadczenia majątkowe – każda osoba pełniąca funkcje publiczne ma obowiązek podać dokładnie stan swojego majątku – posiadane nieruchomości, samochody i oszczędności.
Jak to działa?
W przypadku posłów i posłanek wystarczy wejść na stronę Sejmu: www.sejm.gov.pl i wybrać zakładkę „Posłowie”.

Po wybraniu sekcji dotyczącej posłów mamy możliwość przejrzenia alfabetycznej listy posłów i posłanek oraz wiele innych opcji.
Najbardziej interesująca wydaje się lista posortowana wg aktywności parlamentarzystów. Jak widać najbardziej aktywnie pracujące osoby w Sejmie to nie zawsze te znane z telewizyjnych wystąpień.

Oświadczenia majątkowe
Warto również sprawdzić oświadczenia majątkowe polityków. W takim oświadczeniu osoba pełniąca funkcje publiczne musi wpisać wszystkie składniki majątku – domy, mieszkania, samochody, oszczędności itd. Oświadczenia składane są co roku – można więc sprawdzić czy dana osoba wzbogaciła się po kilku latach pracy w Sejmie lub Senacie, porównując oświadczenia z kolejnych lat.
Jawne oświadczenia majątkowe mają również funkcję antykorupcyjną. Gdyby polityk przyjął łapówkę, a następnie zataił ją w oświadczeniu – groziłoby to poważnymi konsekwencjami.
W oświadczeniu majątkowym można również sprawdzić zarobki danej osoby poselskiej lub senatorskiej.
Głosowania
Oprócz oświadczenia majątkowego i aktywności parlamentarzystów, zwłaszcza w okresie przedwyborczym, warto sprawdzić również jak dana osoba głosowała w sprawie np. wybranych ustaw. Politycy często „zmieniają poglądy” tylko po to aby zyskać więcej głosów – np. kłamią w sprawie tego jak głosowali w danej sprawie kilka lat temu. Na szczęście na stronie Sejmu nic nie ginie.
Przykładowy profil posła
Oświadczenie majątkowe, a także informacje o aktywności, przynależności partyjnej, zasiadaniu w Sejmie lub Senacie w poprzednich kadencjach, wykształcenie danej osoby poselskiej lub senatorskiej – wszystko to można znaleźć w „profilu” posła na sejmowej stronie internetowej (analogicznie w przypadku Senatu).
Przykładowy profil posła
Poniżej przykładowy profil posła na podstawie pierwszego na liście alfabetycznej Andrzeja Adamczyka.

Podsumowanie
W tym poście opisałem działanie strony sejmowej – dotyczącej posłów i posłanek. Strona senacka działa bardzo podobnie – można tam znaleźć wszystkie te same informacje co na temat posłów. Różni się jedynie nieco szatą graficzną.
W okresie przedwyborczym politycy mogą często mijać się z prawdą. Każdą ich wypowiedź można jednak zweryfikować. Warto to zrobić nawet w przypadku osób, które budzą zaufanie, tak aby na wyborach zagłosować świadomie.
Źródła:
www.sejm.gov.pl (dostęp: 16.04.2023)