Pisanie CV a programy ATS
Programy ATS
Ostatnio na popularności bardzo zyskują programy ATS (ang. applicant tracking system). Są to narzędzia używane przez osoby pracujące na stanowisku rekrutera. Najczęściej w dużych firmach, gdzie konieczna jest obsługa dużej ilości aplikacji o pracę.
Czym jest ATS
Programy ATS służą do wstępnej selekcji nadesłanych aplikacji. Oznacza to, że niestety w niektórych firmach, ludzie nie czytają już wszystkich CV. Jedynie te, które przejdą przez „sito” programu komputerowego. Jak zatem „wbić” się w wymagania ATS-u? Tak aby Twoje CV nie zostało odrzucone przez maszynę i dotarło osoby prowadzącej rekrutację?
Jak dostosować CV do programów ATS?
- CV powinno zawierać tylko to co potrzebne – zrezygnować można z:
- nagłówka CURRICULUM VITAE – w końcu wysyłamy plik w wiadomym celu, a jego treść nie pozostawia wątpliwości czym ten dokument jest.
- Nieistotnych etapów edukacji, drogi zawodowej i umiejętności: nie ma potrzeby umieszczania w CV np. szkoły podstawowej, a często nawet liceum; podobnie jeżeli dysponujesz już kilkuletnim doświadczeniem, nie ma sensu pisać o wakacyjnej pracy w wieku nastoletnim. Obsługa komputera i pakietu Office również w 2025 jest oczywistością w większości zawodów (nawet fizycznych) i nie zapisujemy jej w CV. Piszemy tylko to co ma znaczenie i jest niezbędne, a także to co Cię wyróżnia!
- Rozbudowanej szaty graficznej – nie musi być to koniecznie jedynie czarny tekst na białym tle, ale CV powinno być jak najprostsze, tak aby szata graficzna nie odwracała uwagi od treści.
- CV nie może zawierać literówek i błędów ortograficznych – zanim je wyślesz – sprawdź 3 razy!
- A co powinno mieć CV, które „polubi” program ATS?
- Powinno być zapisane w formacie PDF.
- Powinno mieć standardową czcionkę – np. Times New Roman lub Arial.
- Każda sekcja powinna mieć stosowny nagłówek.
- Wszystkie daty powinny być zapisane w tym samym formacie (w Polsce najczęściej jest to dd.mm.rrrr gdzie d – dzień, m – miesiąc, r – rok).
Powyższe wskazówki warto stosować, nawet jeżeli wysyłasz CV do małej firmy, która prawdopodobnie nie korzysta z programów wspomagających rekrutację. Dokument napisany w ten sposób będzie z pewnością bardziej czytelny nie tylko dla maszyny, ale także dla człowieka!