Na co zwrócić uwagę szukając ogłoszeń o pracę?

Wiarygodne ogłoszenie o pracę

Gdy piszesz CV, chcesz zaprezentować się z najlepszej strony, tak aby wzbudzić zaufanie potencjalnego pracodawcy. Analogicznie, firma poszukująca pracowników powinna starannie sformułować ogłoszenie o pracę.

Czasy wysokiego bezrobocia, kiedy „kolejki chętnych ustawiały się pod bramą zakładu”, a firmy nie musiały w żaden sposób dbać o pracowników, na szczęście już dawno minęły. Aktualnie nawet dla słabiej wykwalifikowanych pracowników można znaleźć bardzo wiele ogłoszeń o pracę.

Ogłoszenie o pracę to Twój pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Warto przeczytać je uważnie, tak, abyś wiedział/a czy praca, do której aplikujesz może spełniać Twoje oczekiwania, czy będziesz czuć się w niej dobrze i czy w ogóle warto odpowiadać na dane ogłoszenie.

Elementy ogłoszenia o pracę
Nazwa firmy

W ogłoszeniu o pracę powinna przede wszystkim znaleźć się nazwa oraz dane firmy, która przeprowadza rekrutację. Mając dane firmy, a w szczególności numery NIP lub KRS (dla spółek z o.o. i S.A.), warto sprawdzić je w rządowych wyszukiwarkach (https://aplikacja.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx lub https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/) tak, aby wiedzieć czy firma wciąż funkcjonuje i czy jest prawdziwa.

Wyjątkiem mogą być ogłoszenia na stronach internetowych Urzędu Pracy (dane firmy mogą być dostępne tylko dla zarejestrowanych bezrobotnych) lub ogłoszenia pośredników pracy, którzy nie zawsze podają dla kogo szukają pracowników. Również ogłoszenia na Facebooku ze względu na krótką i zwartą treść nie zawsze zawierają pełne dane firmy poszukującej pracowników. Warto w takich przypadkach od razu po nawiązaniu kontaktu z pośrednikiem lub osobą wystawiającą ogłoszenie dopytać się o dane firmy.

Elementy ogłoszenia o pracę
Opis stanowiska

Ogłoszenie o pracę powinno zawierać krótki – ale szczegółowy opis obowiązków potencjalnego pracownika. Najczęściej taki opis składa się z co najmniej kilku zdań. Aplikując o pracę bardzo ważne jest, abyś wiedział/a co będziesz robić na danym stanowisku. Również w interesie pracodawcy leży, aby na ogłoszenie odpowiedziały osoby, które z danym rodzajem pracy będą czuły się dobrze.

Wymagania

To chyba najlepiej znany element ogłoszenia o pracę. Znajduje się w nim najczęściej opis wykształcenia oraz doświadczenia jakie powinien mieć kandydat/ka na dane stanowisko.

WAŻNE: Nawet jeśli twoje kwalifikacje są niższe, niż te opisane w ogłoszeniu, a czujesz, że jest to praca dla Ciebie – warto odpowiedzieć na tę ofertę pracy. Możesz dołączyć wtedy list motywacyjny, w którym opiszesz, dlaczego ubiegasz się o daną posadę pomimo niepełnych kwalifikacji; np. za kilka miesięcy kończysz wymagane studia. Zawsze warto spróbować!

Widełki płacowe oraz benefity

Jeszcze niedawno bardzo niewiele ogłoszeń o pracę zawierało tzw. widełki płacowe czyli kwotę od – do możliwego wynagrodzenia. Aktualnie coraz więcej firm umieszcza w ogłoszeniu o pracę możliwe zarobki. W końcu, gdy chcesz coś kupić, cenę danej rzeczy możesz od razu sprawdzić. Jest ona przecież umieszczona na towarze, nie dowiadujesz się o niej dopiero przy kasie.

Oprócz wypłaty firmy oferują również wiele tzw. benefitów pozapłacowych. Mogą to być np. ubezpieczenie na życie, prywatna opieka medyczna, dobrze znane owocowe czwartki (lub inny dzień tygodnia 😉 ) czy karta multisport. Warto zwrócić uwagę np. na bezpłatne dojazdy do pracy lub obiady na zakładowej stołówce – taki benefit można znacznie odciążyć Twój budżet, nawet jeśli wypłata będzie nieco niższa.

Chociaż opis benefitów i podanie widełek płacowych nie jest obowiązkowym elementem ogłoszenia, warto zwrócić na nie uwagę. Jeśli pracodawca podaje te dane, z pewnością może to zwiększyć jego wiarygodność.

Na co uważać?

Niestety nie wszyscy pracodawcy są uczciwi. Zdarzają się także ogłoszenia umieszczane przez oszustów, którzy chcą np. jedynie wyłudzić dane osobowe lub pieniądze.

Po czym poznać oszusta?

Jeżeli osoba prowadząca „rekrutację” prosi Cię o przesłanie skanu dowodu osobistego lub wpłatę opłaty rekrutacyjnej – nie odpowiadaj i najlepiej zgłoś sprawę na policję. Firmy nigdy o to nie proszą.

Twoją uwagę powinna zwrócić również oferta bardzo wysokich zarobków. Niestety – jeśli oferta jest zbyt dobra, często może być bardzo zła.

Bezpłatny staż, praca za wpis do CV lub portfolio

Zdecydowanie nie warto odpowiadać na takie ogłoszenia. To również forma oszustwa, mimo że może być teoretycznie legalna. Naprawdę nie warto pracować za darmo.

Dyskryminacja w ogłoszeniu o pracę

Ogłoszenie nie może zawierać zapisów precyzujących:

  • płeć kandydata/tki,
  • wiek (np. zapis „młody i dynamiczny”),
  • wygląd (np. „z dobrą prezencją”),
  • stopień sprawności lub niepełnosprawności,
  • narodowość kandydata/tki itp.

Takie zapisy świadczą o dyskryminacji osób aplikujących o pracę i są nielegalne (art. 18(3a) i art. 18(3b) Kodeksu Pracy).

Powtarzające się ogłoszenia

Jeśli przeglądasz ogłoszenia o pracę od dłuższego czasu i dana oferta pojawia się np. przez kilka miesięcy lub dłużej, również może być to sygnał ostrzegawczy. Może to świadczyć o tym, że w danej firmie często odchodzą pracownicy z powodu np. złych warunków pracy. W związku z tym ogłoszenie nie znika, bo firma wciąż potrzebuje nowych pracowników.

Gdzie szukać ogłoszeń?

Pracy można szukać na wiele sposobów. Najłatwiej jest skorzystać ze stron takich jak OLX.pl lub pracuj.pl. Ogłaszający się tam pracodawcy w większości podchodzą poważnie do rekrutacji, a ogłoszenia tam zamieszczane są wiarygodne.

Ogłoszenia o pracę można znaleźć również na stronie lokalnego Urzędu Pracy. Ogłoszenia takie również są wiarygodne.

Możliwe również, że istnieje firma, w której praca wydaje Ci się interesująca. W takim przypadku warto śledzić stronę internetową tego pracodawcy, a zwłaszcza zakładkę „kariera”. Nawet jeżeli dana firma nie ogłasza rekrutacji, nigdy nie zaszkodzi wysłać do niej CV lub nawet zanieść je osobiście. Pokazanie się siedzibie firmy może dać Ci przewagę nad kandydatami, którzy jedynie wysłali do niej dokumenty. Prawdopodobne, że ktoś od razu zaprosi Cię nawet na krótką rozmowę.

Źródła:
https://poradydlafirm.pracuj.pl/jak-napisac-ogloszenie-o-prace/

https://kariera.sgh.waw.pl/artykuly/poszukiwanie-pracy/dyskryminacja-przy-rekrutacji-2013-poznaj-swoje-prawa (dostęp: 23.06.2023)

https://www.wirtualnemedia.pl/praca/poradniki/na-co-zwrocic-uwage-przegladajac-oferty-pracy (dostęp: 23.06.2023)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf (dostęp: 23.06.2023)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *