Kiedy i na jakich zasadach przysługuje Ci zwolnienie chorobowe?
Zwolnienie chorobowe
Jedną z sytuacji usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest choroba. Jeżeli zachorujesz, masz obowiązek powiadomić o tym swojego pracodawcę. Jeśli w Twoim zakładzie pracy sporządzony został regulamin pracy, najprawdopodobniej jest w nim opisany sposób informowania pracodawcy o chorobie. Jeżeli taki sposób nie został konkretnie sprecyzowany, najlepiej zrobić to telefonicznie, przez SMS lub e-mailem – do bezpośredniego przełożonego.
Aby Twoja nieobecność była usprawiedliwiona, nie wystarczy jednak sama informacja o chorobie – musisz posiadać zaświadczenie lekarskie (dawniej L4, obecnie wystawiane jest w formie elektronicznego zaświadczenia e-ZLA).
Po wystąpieniu pierwszych objawów choroby i powiadomieniu pracodawcy, najlepiej od razu zapisać się do lekarza POZ, tak aby jak najszybciej wprowadził on do systemu elektroniczne zaświadczenie o Twojej chorobie. Zaświadczenie to zostanie automatycznie dostarczone do Twojego pracodawcy.
Czy lekarz może wystawić zwolnienie z wcześniejszą datą?
Na wizytę lekarską najczęściej trzeba poczekać. Z tego powodu lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) może wystawić zwolnienie maksymalnie na 3 dni wstecz.
Ponieważ w przychodniach zdarzają się niestety dłuższe kolejki, warto poinformować osobę rejestrującą, że potrzebujesz zwolnienia do pracy i aby lekarz przyjął Cię w terminie maksymalnie 3 dni.
Od tej zasady obowiązują jednak wyjątki:
- Ograniczenia 3 dni wstecz nie ma lekarz psychiatra. Może on wystawić Ci zwolnienie lekarskie z dowolną datą wsteczną.
- W przypadku pobytu w szpitalu, zwolnienie może być wystawione w dniu wypisu ze szpitala, maksymalnie 14 dni wstecz. Jeżeli pobyt w szpitalu trwa dłużej niż 14 dni, zwolnienie powinno być wystawione najpóźniej 14 dnia pobytu, a następnie co 14 dni.
Zasiłek chorobowy
Jeżeli zachorujesz i otrzymasz zaświadczenie lekarskie, przysługuje Ci także zasiłek chorobowy w wysokości: standardowo 80% Twojego wynagrodzenia lub 100% jeżeli zwolnienie lekarskie otrzymasz z powodu ciąży, wypadku w pracy lub w drodze do i z pracy, zabiegu pobrania narządów lub badań związanych z kandydowaniem na dawcę tkanek, komórek lub narządów.
Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?
Pomimo otrzymania zaświadczenia lekarskiego może się niestety zdarzyć, że nie będzie Ci przysługiwać ani zasiłek chorobowy, ani wynagrodzenie za okres choroby. Takie przypadki to:
- okres wyczekiwania czyli pierwsze 30 dni po zatrudnieniu na umowę o pracę lub 90 dni na umowę zlecenie – wtedy zasiłek chorobowy Ci nie przysługuje
- dobrowolna rezygnacja z ubezpieczenia chorobowego na umowie zleceniu
Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?
Zdarza się, że choroba, a co za tym idzie, niezdolność do pracy przedłuża się. W takim przypadku warto wiedzieć jak długo można pobierać zasiłek chorobowy. Standardowo zasiłek chorobowy można pobierać przez maksymalnie 182 dni w ciągu roku (czyli pół roku). Wyjątkiem jest ciąża i gruźlica – jeżeli to one są przyczyną niezdolności do pracy, czas prawa do zasiłku wzrasta do 270 dni.
Po wykorzystaniu tego okresu zwolnienia lekarskiego możesz się zwrócić do ZUS w celu przyznania świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne 12 miesięcy.
Jeżeli niezdolność do pracy będzie trwała nadal, możesz ubiegać się o rentę zdrowotną.
Powrót do pracy
Jeżeli Twoje zwolnienie lekarskie trwało do 30 dni, po okresie niezdolności do pracy ustalonym przez lekarza możesz normalnie wrócić do pracy.
Jeżeli Twoje zwolnienie trwało dłużej, pracodawca ma obowiązek skierować Cię na kontrolne badania medycyny pracy. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy, możesz wrócić na swoje stanowisko.
Kontrola na zwolnieniu
W trakcie trwania zwolnienia jest również możliwe, że Twój pracodawca lub ZUS może Cię skontrolować. W szczególności kontrolerzy sprawdzają czy nie wykorzystujesz zwolnienia np. do wyjazdu na wakacje lub pracy dla innego pracodawcy (a co za tym idzie czy w ogóle jesteś chory/a). Jeżeli kontrolerzy ujawniliby wykorzystanie zwolnienia do takich celów, musisz zwrócić pobrany zasiłek lub nie zostanie Ci on wypłacony. W dodatku możliwe jest również zwolnienie Ciebie w trybie dyscyplinarnym przez pracodawcę.
Dlatego pamiętaj – Nie warto oszukiwać na zwolnieniu!
Źródła:
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00137