Jak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Jak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa? Jeżeli jesteś świadkiem lub ofiarą przestępstwa, możesz złożyć zawiadomienie o jego popełnieniu. Możesz to zrobić zawsze, nie musisz być pewna/y czy zdarzenie o którym zawiadamiasz rzeczywiście było niezgodne z prawem. Oceną tego czy prawo zostało złamane, zajmą się już powołane do tego instytucje, a Tobie nie grozi żadna kara, nawet jeżeli okaże się, że sytuacja, o której zawiadamiasz nie stanowi żadnego wykroczenia.

Do kogo się zwrócić?

Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Policji w każdym Komisariacie i w każdej Komendzie Policji.

Zawiadomienie możesz złożyć również do każdej Prokuratury Rejonowej.

Oprócz tych instytucji, możesz zwrócić się również do:

  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Centralnemu Biura Antykorupcyjnego,
  • Straży Granicznej,
  • Urzędu Kontroli Skarbowej.
Ustnie czy pisemnie?

Jeżeli składasz zawiadomienie ustnie na Komisariacie Policji, policjant ma obowiązek sporządzić protokół dotyczący zawiadomienia. Może się jednak zdarzyć, że policjant nie uzna zgłaszanego przez Ciebie zdarzenia za przestępstwo i nie sporządzi protokołu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest złożyć zawiadomienie na piśmie.

Pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa powinno mieć formę listu oficjalnego opisanego w jednym z wcześniejszych postów. Odbiorcą zawiadomienia będzie Komenda, Komisariat Policji lub Prokuratura Rejonowa. Zawiadomienie możesz złożyć do każdej z tych instytucji w każdym miejscu, niezależnie od tego gdzie wydarzyło się zdarzenie, które opisujesz.

Postaraj się opisać zdarzenie o którym zawiadamiasz jak najdokładniej:

  • Jaka była Twoja rola w zdarzeniu? (jesteś osobą pokrzywdzoną czy np. świadkiem)
  • Kto uczestniczył w zdarzeniu? (jeśli nie znasz imion i nazwisk, postaraj się opisać szczegóły mogące pomóc zidentyfikować osoby biorące udział w zdarzeniu, elementy ubioru, tablice rejestracyjne, kolor, marka samochodu itd)
  • Co się stało?
  • Gdzie wydarzyło się zdarzenie? (możesz również opisać sytuację, która miała miejsce w Internecie)
  • Być może zdarzenie mogła zarejestrować jakaś kamera monitoringu np. na pobliskim budynku

Zawiadomienie możesz zanieść na Policję lub do Prokuratury osobiście – przygotuj wtedy 2 kopie zawiadomienia i poproś o przybicie pieczątki danej instytucji na Twojej kopii. To Twój dowód, że sprawa na pewno została przyjęta.

Możesz również wysłać zawiadomienie pocztą. Zrób to listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Kiedy otrzymasz potwierdzenie, również będzie to dla Ciebie dowodem, że instytucja przyjęła Twoją sprawę.

Zawiadomienie anonimowe

Jeżeli boisz się ujawnić swoją tożsamość, o przestępstwie możesz zawiadomić również anonimowo. W takiej sytuacji oczywiście nie otrzymasz żadnego potwierdzenia, że Twoja sprawa została przyjęta, dlatego jednak lepiej się ujawnić. Pamiętaj też, że dzwoniąc na Policję lub numer alarmowy 112, nie działa zastrzeżenie numeru telefonu, dlatego telefon do tych instytucji nigdy nie jest anonimowy.

Co dalej?

Postępowanie po złożeniu zawiadomienia zależeć będzie od tego co się wydarzyło i w każdym przypadku może być inne. Najprawdopodobniej zostaniesz wezwana/y na przesłuchanie. Złożysz wtedy zeznania, a policjant spisze je w protokole, który następnie powinien dać Ci do przeczytania i podpisania. Przeczytaj spisane zeznania dokładnie i nie podpisuj protokołu, jeśli znajdzie się w nim coś innego niż powiedziałaś/eś.

Jeżeli padłaś/eś np. ofiarą pobicia, Policja lub Prokuratura może skierować Cię na obdukcję. W przypadku skierowania przez jedną z tych instytucji, obdukcja jest bezpłatna.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby wszystkie zdarzenia zawsze opisywać zgodnie z prawdą – niezależnie ustnie czy pisemnie. Składając zawiadomienie ustnie, możesz włączyć w telefonie dyktafon i nagrać rozmowę z policjantem. Masz do tego prawo, jeżeli robisz to na własny użytek i nie opublikujesz nigdzie nagrania.

Idąc zgłosić przestępstwo możesz wziąć ze sobą kogoś zaufanego, aby poczuć się pewniej.

Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak „donosicielstwo”. Często zgłoszenie przestępstwa może nawet uratować czyjeś życie. Dlatego nie bój się zgłaszać sytuacji niebezpiecznych lub krzywdy, która dzieje się Tobie lub innym.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 6 stycznia, 2023

    […] Jak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *