Jak zachować się w przypadku ataku niebezpiecznej osoby

Lub ataku terrorystycznego – na podstawie kampanii „4U” CAT ABW

Niecałe 2 tygodnie temu na Uniwersytecie Warszawskim doszło do ataku 22-letniego studenta na pracowników uczelni. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosła portierka, a druga osoba – strażnik, który w bohaterski sposób próbował zainterweniować – został poważnie ranny. Dlatego dziś kilka słów o kampanii 4U Wydziału Prewencji Zagrożeń Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kampania 4U CAT ABW

Kampania 4U Wydziału Prewencji Zagrożeń Centrum Antyter*orystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czyli:

  • Uważaj,
  • Uciekaj,
  • Ukryj się,
  • Udaremnij atak,

pojawiła się 5 lat temu. Pomimo, że pierwotnie dotyczyła prewencji ataków terrorystycznych, może mieć zastosowanie również w przypadku ataku pojedynczej osoby, takiej jak napastnik z UW.

Uważaj

Jeżeli zauważysz dziwnie, niebezpiecznie zachowującą się osobę lub grupę osób. Zwłaszcza z niepokojącymi przedmiotami lub bronią – powiadom służby – zadzwoń pod 112 lub 997. Zrób to również, jeżeli widzisz pozostawiony bez opieki bagaż lub pakunek.

I choć pod jednym z moich poprzednich postów na Threads rozgorzała dyskusja kiedy powinno się dzwonić na 112, a kiedy nie, wciąż uważam, że lepiej zadzwonić niepotrzebnie niż nie zadzwonić, kiedy jest to konieczne.

Uciekaj

Jeżeli jesteś już świadkiem ataku i jest to możliwe – uciekaj! Zrób to niezależnie od decyzji innych osób. Nie nagrywaj niebezpiecznego zdarzenia. Za wszelką cenę zwiększ odległość od napastnika. Osoba ogarnięta silną agresją może poruszać się szybko, dlatego obserwacja jej nawet z pozornie bezpiecznej odległości może być bardzo ryzykowna.
Uciekając, powiadom napotkane osoby o zagrożeniu.
Nie wracaj na miejsce zdarzenia np. po pozostawione rzeczy – Twoje życie jest ważniejsze!

Ukryj się

Jeżeli ucieczka jest niemożliwa lub zbyt niebezpieczna – ukryj się!

Znajdź miejsce lub pomieszczenie, które uznasz za bezpieczne. W miarę możliwości zabarykaduj drzwi. Zachowuj się cicho – wycisz telefon. Nie zbliżaj się do okien, zgaś światło i w ciemności nie świeć latarką.

Jeżeli padają strzały – połóż się na ziemi lub podłodze – w tej pozycji najtrudniej Cię trafić.

Udaremnij atak

Jeżeli ucieczka i ukrycie się jest niemożliwe, a konfrontacja nieunikniona – masz prawo do obrony!

Jeżeli na miejscu zdarzenia są inne osoby – działajcie wspólnie! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie mieć przewagę liczebną. Wykorzystajcie element zaskoczenia.

Pamiętaj, że konfrontacja z napastnikiem jest ostatecznością – nie zgrywaj bohatera niepotrzebnie, ryzykując życie bądź zdrowie!

Uważaj na radykalne poglądy

Zwróć uwagę na osoby w Twoim otoczeniu. Jeżeli uważasz, że czyjeś zachowanie budzi niepokój – np. ktoś w ostatnim czasie zmienił poglądy na skrajne i radykalne, jego zachowanie budzi lęk lub często w rozmowach porusza kontrowersyjne tematy – Powiedz o tym przełożonemu, nauczycielowi, wykładowcy, lub – przede wszystkim – bliskim tej osoby.

To nie donosicielstwo – ale szansa na pomoc dla tej osoby, a także zapewnienie bezpieczeństwa jej otoczeniu!

Źródła:

https://4u.tpcoe.gov.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *