Jak się efektywnie uczyć?
Jak się efektywnie uczyć? Wakacje niestety dobiegają końca. Naukę niedługo rozpoczną uczennice i uczniowie, a nieco później studentki i studenci.
W szybko zmieniającym się świecie, nauka nie dotyczy jednak już tylko młodzieży. Szacuje się, że ze względu na intensywny rozwój technologiczny, wielu z nas będzie musiało zmienić zawód nawet kilkukrotnie w życiu.
Dlatego dzisiaj przedstawię kilka wskazówek dla młodych i tych nieco starszych. Jak zorganizować naukę, tak aby wiedza wchodziła do głowy nieco łatwiej niż zwykle.
Motywacja
Nauka „z przymusu” rzadko przynosi dobre efekty. Dlatego pierwszym krokiem do efektywnej nauki powinno być przemyślenie dlaczego tak właściwie uczysz się danego materiału.
Motywacją może być dostanie się na wymarzone studia, chęć zdobycia dobrej pracy lub lepsze zarobki.
Pomyśl co da Ci zdobywana wiedza. Jak dzięki niej poprawi się Twoje życie!
Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie nagrody „od siebie dla siebie”. Np. po określonym czasie nauki wypij dobrą kawę, zjedz coś smacznego lub pozwól sobie na inną przyjemność.
Notatki
Kiedy czujesz się już odpowiednio zmotywowany/a do nauki, z pewnością łatwiej będzie Ci skupić się na lekcji, wykładzie lub szkoleniu.
Mając pierwszy raz do czynienia z nową wiedzą warto jest robić notatki. Ważne by zapiski były odręczne, a nie na komputerze lub smartfonie.
Podczas odręcznego zapisywania zapamiętujemy znacznie więcej niż jedynie słuchając.
Dobre notatki pozwolą Ci zbudować „fundament” pod późniejsze powtarzanie materiału. Na pewno oszczędzą Ci wiele stresu na kolejnych etapach nauki.
Zaplanuj powtarzanie
Czas na samodzielną naukę najlepiej jest zaplanować z wyprzedzeniem. Zapisać w kalendarzu lub ustawić przypomnienie w telefonie. Nasz mózg nie lubi zadań, które „wiszą” nad nami.
Dodatkowo zaplanowanie nauki pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nagle zamiast chęci na naukę, ogarnia Cię nieznośna potrzeba np. posprzątania całego domu 😉
Ucz się małym partiami
Najlepsze efekty w nauce daje częste powtarzanie małych partii materiału. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić na naukę np. pół godziny dziennie (codziennie) niż 3,5 godziny raz w tygodniu.
Nasz mózg nie jest w stanie się skupić przez dłużej niż kilkadziesiąt minut, więc w trakcie długiej sesji nauki szybko dopadnie Cię zmęczenie.
Jeżeli z jakichś powodów nie udało Ci się wygospodarować czasu na codzienną systematyczną naukę małymi partiami i teraz czeka Cię kilka godzin „zakuwania” – rób częste przerwy. Nawet co pół godziny. W trakcie tych przerw postaraj się jak najbardziej oderwać od nauki – spójrz w okno, wyjdź na krótki spacer, zdecydowanie nie obciążaj swojego mózgu dodatkowo np. scrollowaniem w smartfonie.
Przepisuj lub tłumacz innym
Samo czytanie lub słuchanie nie zawsze pomaga w łatwym zapamiętywaniu.
Zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać to co przepisujemy (zwłaszcza odręcznie) lub tłumaczymy innym. Dlatego właśnie dobrym pomysłem może być nauka w grupie (pod warunkiem, że wszyscy są podobnie zmotywowani).
Jeżeli uczysz się samodzielnie – możesz opowiadać swoim bliskim czego się uczysz. Jeżeli z jakiegoś powodu nie masz z kim porozmawiać o tym czego się aktualnie uczysz, możesz po prostu głośno powtarzać materiał.
Źródła:
https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-uczyc-efektywnie