Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w usłudze Twój e-PIT?
Rozliczenie PIT
W tym roku od 15 lutego do 2 maja mamy możliwość złożenia do Urzędu Skarbowego deklaracji o dochodach PIT. Osoby pracujące na umowę o pracę lub w oparciu o umowy cywilnoprawne rozliczają się na formularzu PIT-37 i tym przypadkiem zajmiemy się w dzisiejszym poradniku.
Na początek dobra wiadomość!
Rozliczenie PIT-u obecnie jest dużo prostsze niż kilka lat temu i nie wymaga już skomplikowanego obliczania podatku lub szukania osoby, która wypełni za nas formularz.
Usługa Twój e-PIT czyli rozliczenie online
Ministerstwo Finansów już od kilku lat udostępnia usługę „Twój e-PIT”, która umożliwia złożenie zeznania podatkowego online, bez wypełniania formularzy i stania w uciążliwych kolejkach.
Dodatkowo Urząd Skarbowy posiadając już informacje od Twojego pracodawcy (lub pracodawców) wypełni elektroniczną wersję druku PIT-37 za Ciebie. Tą wersję możesz zmodyfikować (dopisując np. dochód z działalności nierejestrowanej, skorzystać z ulg podatkowych lub przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego) lub pozostawić bez zmian.
Co jeśli zapomnę o złożeniu deklaracji PIT?
Jeżeli nie zaakceptujesz elektronicznego PIT-a do 2 maja, Urząd Skarbowy przyjmie go automatycznie.
Oznacza to, że nawet jeśli nie zrobisz zupełnie nic ze swoim zeznaniem podatkowym, nie grozi Ci żadna kara (pod warunkiem że uzyskujesz tylko dochody wykazane na druku (drukach) PIT-11 otrzymanych od pracodawcy/ów oraz podatek został już opłacony przez pracodawcę). W takim wypadku tracisz jednak możliwość skorzystania z ulg lub przekazania 1,5% podatku na cele dobroczynne.
Dlatego zdecydowanie warto zalogować się na stronie e-Urzędu Skarbowego i skontrolować czy wszystkie dane w zeznaniu są poprawne oraz skorzystać z ulg lub przekazać 1,5% podatku. Dodatkowo jeżeli przysługuje Ci zwrot podatku, otrzymasz go zdecydowanie szybciej jeśli zaakceptujesz i wyślesz swoje zeznanie.
Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?
Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT przejdź na stronę internetową https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ i kliknij przycisk „e-Urząd Skarbowy – zaloguj się”. Poniżej przycisku znajdziesz również instrukcje dotyczące logowania.
Zalogować się możesz na 3 sposoby:
- poprzez profil zaufany lub bankowość elektroniczną,
- skanując kod QR przy pomocy aplikacji mObywatel,
- wykorzystując dane z deklaracji PIT z poprzednich lat.
Z tych sposobów polecam logowanie przy pomocy aplikacji mObywatel, jako jeden z najszybszych i najbardziej intuicyjnych. Szczegółowy opis instalacji tej aplikacji znajdziesz tutaj.
Sprawdzenie zeznania przygotowanego przez urząd
Po zalogowaniu się do Twojego e-PITa pojawią się przyciski z dostępnymi usługami. Wybierz z nich właśnie „Twój e-PIT”. Po wybraniu tej opcji zobaczysz podstawowe informacje dotyczące Twojego zeznania podatkowego. Jedna z tych informacji będzie dotyczyła dokumentów, na podstawie których przygotowano Twoją deklarację PIT. W większości przypadków są to formularze PIT-11 składane przez pracodawcę. Jeżeli w ciągu minionego roku zmieniłaś/eś pracę lub pracowałaś/eś np. na 2 etaty, sprawdź czy na liście znajdują się dokumenty od wszystkich Twoich pracodawców.
Dodatkowo możesz wybrać jedną z ulg podatkowych, z których chcesz skorzystać. Nie tracisz także możliwości wyboru organizacji pożytku publicznego chcesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Możesz także zmienić sposób rozliczania się z indywidualnego na rozliczenie się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Po wprowadzeniu wszystkich zmian, zwróć uwagę na kwotę w prawym dolnym rogu strony. Jeżeli jest zielona – otrzymasz zwrot podatku. Natomiast jeżeli jest czerwona – tą kwotę będziesz musiał/a dopłacić.
Jeżeli wszystkie informacje na stronie się zgadzają, możesz kliknąć „Akceptuj i wyślij” – Twój PIT został złożony!
Podsumowanie
Dodatkowe informacje na temat logowania się, ulg podatkowych i składania deklaracji znajdziesz na stronie https://www.podatki.gov.pl/, pomocne mogą być również filmiki instruktażowe zamieszczone przez Ministerstwo Finansów na YouTube, takie jak ten:
Źródła:
https://www.podatki.gov.pl/pit/osoba-nieprowadzaca-dzialalnosci-gospodarczej/rozliczenie-osob-26-60/rozliczenie-z-dochodow-z-pracy/ (dostęp: 25.03.2023)
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.
Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂