Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci?

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Zakupy przez Internet to wielka wygoda. Wybuch pandemii COVID-19 znacznie zwiększył ich popularność, która utrzymuje się do dzisiaj na wysokim poziomie. Również przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia częściej niż zwykle decydujemy się na zakupy w „sieci”. Niestety wraz ze wzrostem popularności tej formy handlu pojawiło się też wielu oszustów, którzy nie mają zamiaru wysłać nam zamówionego towaru lub przysyłają kupującemu zupełnie inny towar niż oczekiwany.

Wystarczy jednak stosować kilka prostych zasad, aby Twoje zakupy były bezpieczne!

Po pierwsze – sprawdź sprzedającego!

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed oszustwem jest dokładne sprawdzenie sklepu internetowego, w którym mamy zamiar kupić dany towar. Najprościej zrobić to po prostu wyszukując nazwę sklepu w Google. Możesz również wyszukać nazwę sklepu + słowo „opinie”. Jeżeli trudno znaleźć Ci w wyszukiwarce opinie na temat sklepu internetowego lub dane firmy, która go prowadzi – to pierwsza „czerwona lampka”, która może świadczyć o tym, że sklep „prowadzą” oszuści.

Nie zawsze jednak musi tak być – może zdarzyć się, że sklep dopiero rozpoczął swoją działalność i nie zdobył jeszcze popularności. Wtedy możesz sprawdzić go również w inny sposób – zobacz kolejny slajd!

Co musi zawierać sklep internetowy?

Kolejnym sposobem na weryfikację rzetelności internetowego sprzedawcy, może być sprawdzenie czy sklep internetowy posiada wszystkie wymagane prawem elementy:

  • regulamin – zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną każdy sklep internetowy musi posiadać regulamin. W regulaminie znajdziesz dane firmy prowadzącej sklep. Zwróć uwagę na adres oraz numery NIP, REGON i KRS – NIP i REGON są obowiązkowe dla każdej firmy i możesz je wyszukać np. w wyszukiwarce Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) pod adresem https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ KRS natomiast jest obowiązkowy dla spółek handlowych (np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – sp. z o.o.; spółek jawnych – sp. j.; spółek komandytowych – sp. k.; itd.) nr KRS możesz wyszukać pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/
    Jeżeli informacje, które wyszukasz w wyszukiwarkach CEIDG lub KRS nie będą się zgadzać z tym co napisane jest w regulaminie sklepu lub będą wskazywać na to, że dana firma nie prowadzi już działalności – zdecydowanie nie kupuj w takim sklepie!
  • polityka prywatności i informacja o zbieraniu danych osobowych – to zdecydowanie jedne z rzadziej odwiedzanych „zakątków” stron internetowych – są jednak wymagane prawem. Jeśli nie możesz ich znaleźć na stronie sklepu internetowego – nie kupuj w nim.
  • certyfikat SSL – to charakterystyczna kłódka znajdująca się na pasku adresu w przeglądarce internetowej – każdy sklep internetowy powinien go posiadać.
Uważaj również gdy płacisz!

Jeżeli uznałaś/eś, że sklep internetowy w którym dokonujesz zakupów jest bezpieczny i godny zaufania, zwróć jeszcze uwagę na ostatni etap transakcji – płatność. Oto kilka zasad bezpiecznego płacenia w Internecie:

  • zawsze stosuj bezpieczne połączenie – nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli jesteś poza domem i korzystasz ze smartfona, na czas podawania danych logowania do banku włącz dane komórkowe i wyłącz Wi-Fi.
  • dokonując płatności sklep powinien przekierować Cię na stronę operatora tzw. bramki płatności. W Polsce najpopularniejsi operatorzy to np. Tpay, PayU, Przelewy24, eService itp, Blue Media – ich strony są bezpieczne. Nie podawaj nigdy danych logowania do banku lub danych karty płatniczej bezpośrednio na stronie sklepu.
  • zdarza się, że mniejsze sklepy internetowe nie korzystają z usług operatorów płatności, podają one jedynie nr konta do wykonania przelewu. Nie musi świadczyć to o nieuczciwości sprzedawcy, dla pewności warto jednak wybrać w takiej sytuacji płatność przy odbiorze paczki (za pobraniem). Nawet jeżeli wybrałeś/aś wcześniej płatność przelewem, możesz zawsze zadzwonić do firmy prowadzącej sklep i poprosić o zmianę sposobu płatności.
  • jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – zawsze wybierz płatność przy odbiorze – to zawsze najbezpieczniejszy sposób płatności.

Stosując tych kilka prostych zasad znacznie zmniejszysz ryzyko zwiżzane z zakupami w Internecie!

Źródła:

https://furgonetka.pl/blog/5-porad-jak-bezpiecznie-kupowac-w-internecie/ (dostęp: 11.12.2022)

https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/bezpieczne-zakupy-w-internecie-na-co-uwazac/ (dostęp: 11.12.2022)

https://www.cstore.pl/blog/co-powinien-zawierac-sklep-internetowy/ (dostęp: 11.12.2022)

https://redcart.pl/blog/jakie-obowiazki-prawne-ma-sklep-internetowy (dostęp: 11.12.2022)

https://www.profinfo.pl/blog/czym-jest-krajowy-rejestr-sadowy-jakie-zawiera-informacje-i-do-czego-sluzy-numer-krs-przyznawany-wpisywanym-do-rejestru-przedsiebiorcom/ (dostęp: 11.12.2022)

https://ekrs.ms.gov.pl/ (dostęp: 11.12.2022)

https://zdobywcysieci.pl/wiedza/certyfikat-ssl/ (dostęp: 11.12.2022)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 17 listopada, 2024

    […] moje wcześniejsze posty dotyczące bezpiecznego kupowania w Internecie oraz […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *