Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?

Czym są PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to wprowadzony w latach 2019 (początkowo dla największych firm) – 2021 (objęcie PPK wszystkich pracodawców) dobrowolny, prywatny system emerytalny.

System PPK ma wiele zalet. Przede wszystkim uzupełnia podstawowy system emerytalny ZUS, pozwalając na zwiększenie przyszłej emerytury. PPK umożliwiają również dziedziczenie zgromadzonych środków lub ich wcześniejszą wypłatę przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Przypominają więc nieco po prostu konto oszczędnościowe.

Dodatkowo uczestnicząc w PPK do Twoich oszczędności dokłada się również pracodawca oraz Państwo, dlatego jesteś w stanie zgromadzić większą kwotę, niż gdybyś oszczędzał/a samodzielnie.

Jak zapisać się do PPK?

Rozpoczynając zatrudnienie na umowie o pracę zostaniesz automatycznie zapisany/a do PPK (jeżeli masz mniej niż 55 lat) po przepracowaniu 90 dni.

Twoimi oszczędnościami będzie zarządzać instytucja finansowa, z którą Twój pracodawca zawarł umowę. Aktualnie zarządzaniem PPK zajmuje się 17 podmiotów (np. Allianz, Uniqa, PKO TFI, Generali Investments itp.). Pełną listę podmiotów można znaleźć na stronie https://www.mojeppk.pl/.

Po zapisaniu Cię do PPK otrzymasz od instytucji finansowej dane do logowania w internetowym koncie uczestnika PPK, na którym będziesz mógł/a na bieżąco sprawdzać ile zgromadziłeś/aś już oszczędności.

Ile mogę oszczędzić w PPK?

Comiesięczna wpłata do PPK składa się z:

  • Twojej wpłaty (potrącanej z wynagrodzenia) wynoszącej minimum 2% wypłaty brutto. Swoją część wpłaty możesz zwiększyć o dodatkowe 2%. Maksymalnie Twoja wpłata może wynieść 4% wynagrodzenia brutto.
  • Wpłaty pracodawcy – Twój pracodawca dodatkowo wpłaci ze swoich pieniędzy (środków zatrudniającej Cię firmy) od 1,5% do maksymalnie 4% Twojego wynagrodzenia brutto.

Dodatkowo Państwo wpłaci na Twoje konto PPK 250 zł premii powitalnej oraz 240 zł premii każdego roku oszczędzania.

Ile dokładnie zaoszczędzisz przy Twoich zarobkach, możesz sprawdzić na stronie:

https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika/kalkulator.html

Co dzieje się z moimi pieniędzmi w PPK?

Na drugim slajdzie wspominałem, że PPK przypomina nieco konto oszczędnościowe. Jednak pomiędzy tymi dwoma sposobami oszczędzania istnieje zasadnicza różnica. Pieniądze na koncie oszczędnościowym są najczęściej oprocentowane na niewielki procent (np. 1% – 2% rocznie).

W przypadku PPK Twoje pieniądze są inwestowane w akcje oraz obligacje co pozwala na osiągnięcie wyższych zysków (jak można przeczytać na stronie https://www.mojeppk.pl/pogoda-na-zarabianie.html – średnia prognozowane oprocentowanie PPK wynosi około 3,5%).

Dodatkowo sposób inwestowania środków zgromadzonych w PPK zależy od Twojego wieku. Im bliżej emerytury, twoje środki inwestowane są w sposób obarczony mniejszym ryzykiem.

Wypłata środków z PPK

Pieniądze, które wpłacasz na PPK są Twoją własnością i możesz wypłacić je w każdej chwili. To różni PPK np. od składek emerytalnych na ZUS). Nie są jednak Twoją własnością wpłaty od Państwa (premia powitalna oraz coroczna) oraz środki wpłacone przez pracodawcę (przy wypłacie przed ukończeniem 60 roku życia mogą one zostać częściowo potrącone i przekazane do ZUS)

Jakie mogą być rodzaje wypłat z PPK?

  • Wypłata w dowolnym momencie – zgromadzone środki możesz wypłacić w dowolnym momencie przed osiągnięciem 60 roku życia i na dowolny cel. W tym przypadku jednak stracisz wpłaty od Państwa, 30% wpłat od pracodawcy, a od wypracowanych przez instytucję finansową zysków (odsetek/oprocentowania) zapłacisz 19% podatku.
  • Wypłata na leczenie swoje, małżonka/i lub dziecka. W tym przypadku można wypłacić maksymalnie 25% wszystkich środków zgromadzonych w PPK bez potrąceń. Szczegółowa lista chorób, w przypadku wystąpienia których można dokonać wypłaty dostępna jest na stronie https://www.mojeppk.pl/.
  • Wypłata na wkład własny w celu zakupu (budowy) domu lub mieszkania finansowanego z kredytu hipotecznego. W tym przypadku można wypłacić nawet 100% wszystkich zgromadzonych w PPK środków. Konieczne jednak będzie zwrócenie do PPK wpłat własnych w ciągu 15 lat od dnia wypłaty, a pierwsza wpłata zwrotu nie może nastąpić później niż po 5 latach od wypłaty.
  • Wypłata po 60 roku życia. W tym przypadku warunki na kórych wypłacane są środki są zdecydowanie najlepsze. 25% zgromadzonych środków można zawsze wypłacić bez potrąceń. Pozostałe 75% zostanie wypłacone bez potrąceń jeśli zostanie podzielone na co najmniej 120 miesięcznych rat (stanowić mogą one np. dodatek do emerytury). W przypadku podziału na mniejszą ilość rat lub wypłatę jednorazową, od kwoty wypłaty odliczony zostanie podatek od odsetek w wysokości 19%.
Jak wypisać się z PPK?

Uczestnictwo w PPK jest oczywiście dobrowolne. Jeżeli nie chcesz uczestniczyć w PPK, po podjęciu pracy musisz złożyć do swojego pracodawcy o rezygnacji z tej formy oszczędzania.

Jeżeli uczestniczyłeś/aś w PPK, również możesz się wypisać w każdym momencie składając wniosek do pracodawcy.

Do PPK możesz również przystąpić ponownie jeżeli zmienisz zdanie po rezygnacji.

Warto pamiętać, że rezygnacja nie oznacza utraty już zgromadzonych środków. Po rezygnacji możesz je wypłacić lub dalej „trzymać” na swoim koncie PPK na emeryturę lub „czarną godzinę”.

Tak samo jeśli nawet wypłacisz wszystkie środki z konta PPK, lecz nie dokonasz rezygnacji, twój pracodawca dalej będzie wpłacał nowe środki na konto PPK (potrącenie z Twojej wypłaty oraz część pracodawcy) a także otrzymasz kolejne wpłaty od Państwa.

Źródła:

https://www.mojeppk.pl/informacje-ogolne.html
https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html
https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,30629912,prawie-4-miliony-zlote-dziennie-wyplat-polacy-odkryli-ppk-na.html?disableRedirects=true
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00138
https://www.mojeppk.pl/ppk/dla-pracodawcy.html
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/pracownicze-plany-kapitalowe-18781862

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *