Czym jest rządowa aplikacja „mObywatel” i jak zacząć jej używać?

Jakie są funkcje aplikacji „mObywatel”?

Aplikacja „mObywatel” to „elektroniczny portfel” w którym obecnie można mieć takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny samochodu (dodatkowo aplikacja podaje również informację o ubezpieczeniu OC samochodu),
  • legitymacja szkolna lub studencka,
  • certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19,
  • karta dużej rodziny,
  • małopolska karta aglomeracyjna,
  • bilety kolejowe zakupione na stronie bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl,
  • e-recepty do wykupienia leków w aptece.

Dokumenty w aplikacji mObywatel mają taką samą ważność i można się nimi legitymować tak samo jak dokumentami plastikowymi lub papierowymi na terytorium Polski. Wyjątkiem jest rejestracja numeru telefonu komórkowego, wizyta u notariusza oraz przekraczanie granicy Polski – w tych przypadkach wymagany jest plastikowy dowód osobisty.

Dodatkowo wykorzystując aplikację „mObywatel” można:

  • sprawdzić czy aktualnie posiadamy punkty karne za wykroczenia drogowe,
  • sprawdzić informacje dotyczące wjazdu Polaków do wszystkich krajów na świecie (wymagania wizowe, dopuszczalna długość pobytu, a także ostrzeżenia na temat bezpieczeństwa oraz zagrożeń jakie mogą czekać na nas poza granicami Polski – np. działań zbrojnych prowadzonych na terytorium danego kraju),
  • złożyć wniosek o zwiększenie limitu wykorzystania energii elektrycznej w zamrożonej cenie dla osób z niepełnosprawnościami (2600 kWh) oraz posiadaczy karty dużej rodziny i gospodarstw rolnych (3000 kWh),
  • potwierdzać swoją tożsamość kodem QR na stronach rządowych załatwiając sprawy urzędowe.
Pobranie i instalacja „mObywatela”

Aplikację „mObywatel” można pobrać ze sklepu Google Play (dla telefonów z Androidem) lub z App Store (dla telefonów z iOS) po prostu wyszukując nazwę „mObywatel”. Aplikację pobierzesz i zainstalujesz tak jak każdą inną.

Po zainstalowaniu aplikacja „mObywatel” wyświetli krótką prezentację swoich funkcji. Zostaniesz również poproszony/a o zaakceptowanie regulaminu oraz ustawienie nazwy telefonu i hasła. Pamiętaj aby ustawić mocne i bezpieczne hasło składające się z wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Dodawanie dokumentów w aplikacji

Teraz możesz już dodać do aplikacji pierwszy dokument. W naszym przypadku będzie to dowód osobisty. Aby dodać dokument wystarczy dotknąć przycisk „Dodaj dokument”, a następnie wybrać z listy „mObywatel (mTożsamość)”. W kolejnym kroku wymagane jest potwierdzenie tożsamości – aplikacja musi wiedzieć, że Ty to Ty.

Tożsamość można potwierdzić na kilka sposobów – opiszę tutaj dwa najpopularniejsze: potwierdzenie przy pomocy elektronicznego dowodu osobistego (taki dowód wydawany jest od 2019 roku) oraz przy użyciu bankowości elektronicznej (w tym przypadku musisz mieć konto w banku i korzystać z niego przez Internet).

Potwierdzenie tożsamości

Potwierdzenie tożsamości przy użyciu e-dowodu jest bardzo proste – wystarczy posiadać telefon z włączoną funkcją NFC i po wykonaniu w aplikacji poprzednich kroków zbliżyć telefon do dowodu osobistego. Po odczytaniu danych z dowodu powinien być on już dostępny w aplikacji.

Potwierdzenia tożsamości przy użyciu bankowości elektronicznej również jest bardzo proste. Jeżeli robisz zakupy w Internecie, na pewno nie będziesz mieć z tym problemu. Jeśli wybierzesz ten sposób, aplikacja poprosi Cię o zalogowanie się na stronie Twojego banku. Zamiast wykonania przelewu zostaniesz poproszony/a o potwierdzenie przesłania tożsamości do odbiorcy „Węzeł krajowy (login.gov.pl)”. Operację tą zaakceptujesz kodem SMS lub w aplikacji swojego banku. Po potwierdzeniu tożsamości elektroniczny dowód osobisty powinien od razu pojawić się w aplikacji.

Dalsze użytkowanie „mObywatela”

Teraz możesz już w pełni korzystać z elektronicznych dokumentów w aplikacji „mObywatel”.

Kolejne dokumenty dodaje się do aplikacji tak samo jak dowód osobisty.

Również na YouTube można znaleźć poradniki dotyczące instalacji i konfiguracji aplikacji „mObywatel” – zapraszam do ich obejrzenia:



Źródła:

https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/mobywatel-dokument (dostęp: 31.12.2022)

https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/odpowiedzi-na-pytania1 (dostęp: 31.12.2022)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 26 marca, 2023

    […] Z tych sposobów polecam logowanie przy pomocy aplikacji mObywatel, jako jeden z najszybszych i najbardziej intuicyjnych. Szczegółowy opis instalacji tej aplikacji znajdziesz tutaj. […]

  2. 28 lipca, 2024

    […] Zdecydowanie najszybszą opcją jest zastrzeżenie online w aplikacji mObywatel. Jej instalację opisywałem w jednym z poprzednich postów. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *