Jak napisać list motywacyjny?
Czy warto pisać list motywacyjny?
Jak napisać list motywacyjny? W Internecie często można natrafić na pytanie czy warto w 2025 roku pisać list motywacyjny. Odpowiedź jest oczywista – z pewnością tak! Choć aplikując do pracy w niektórych branżach, może mieć on większe znaczenie, a w innych mniejsze. List motywacyjny może być szczególnie pomocny, jeżeli ubiegasz się o pracę, w której ważne są umiejętności „miękkie” i kontakt z drugim człowiekiem.
List motywacyjny może być szczególnie pomocny, jeżeli ubiegasz się o pracę, w której ważne są umiejętności „miękkie” i kontakt z drugim człowiekiem. Zdecydowanie napisz list motywacyjny jeżeli ubiegasz się o pracę w:
- sprzedaży,
- urzędzie,
- przedstawicielstwie handlowym,
- księgowości,
- edukacji,
- opiece zdrowotnej.
Co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym?
Na pewno w liście motywacyjnym warto rozwinąć to co znalazło się w CV. Możesz opisać:
- Na czym polegały Twoje obowiązki na zajmowanych stanowiskach służbowych.
- Jak radziłeś/aś sobie z trudnymi sytuacjami, jakie innowacje i usprawnienia wprowadziłeś/aś w swojej pracy.
- Jakie umiejętności zdobyte w poprzednich pracach mogą przydać Ci się w tej do której aplikujesz.
Jeżeli w twojej karierze nastąpiła dłuższa przerwa, list motywacyjny to doskonałe miejsce do opisania przyczyn tej przerwy. W liście motywacyjnym, możesz napisać również, że w trakcie przerwy w drodze zawodowej, wciąż rozwijałeś/aś się np. czytając książki związane z Twoim zawodem lub uczestnicząc w kursach i szkoleniach.
Jeżeli jednak nie czujesz się dobrze z tą formą pisemnej wypowiedzi, lepiej nie pisz listu motywacyjnego „na siłę”. Niedbale napisany list motywacyjny może niestety odwieść potencjalnego pracodawcę od zatrudnienia Cię. W tym przypadku lepiej sprawdzi się zasada „albo dobrze, albo wcale”.
Jaką formę powinien mieć list motywacyjny?
List motywacyjny koniecznie powinien mieć formę listu oficjalnego. Wzór takiego listu znajdziesz wśród moich wcześniejszych postów. List powinien zawierać w prawym górnym rogu miejscowość i datę sporządzenia. Poniżej po lewej stronie dane nadawcy (Twoje), jeszcze niżej po prawej stronie dane odbiorcy (w tym przypadku potencjalnego pracodawcy). W dalszej części treść – najlepiej podzieloną na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. List motywacyjny powinien kończyć się np. słowami „Z wyrazami szacunku” oraz własnoręcznym podpisem.
Pomoc sztucznej inteligencji
W pisaniu listu motywacyjnego możesz wspomóc się również sztuczną inteligencją. AI nie powinno jednak pisać listu w pełni za Ciebie, lepiej jest wykorzystać to narzędzie jako źródło inspiracji i pomocy. List w całości napisany przez sztuczną inteligencję jest dość łatwy do zweryfikowania przez potencjalnego pracodawcę i z pewnością nie zrobi dobrego wrażenia.