Blackout poza domem – jak się zachować?

Blackout – czyli długotrwały i rozległy brak prądu

Kilka dni temu pisałem o tym co warto mieć w domu na wypadek długotrwałej awarii sieci elektroenergetycznej.

Co jednak zrobić kiedy taka sytuacja zastanie nas poza domem?

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo nie nosząc ze sobą ciągle zapasów czy „ekwipunku”, który nie jest potrzebny przez większość czasu?

Co warto mieć zawsze ze sobą?

Na początek krótka lista rzeczy, które mogą się przydać w przypadku blackoutu, nie zajmują wiele miejsca i są przydatne także na co dzień:

  • Telefon – nawet jeżeli stacje bazowe telefonii komórkowej utracą zasilanie, telefon wciąż może być przydatnym narzędziem. Głównie ze względu na wbudowaną latarkę. Dodatkowo możesz zainstalować w nim mapę offline Twojego miasta, która będzie działać także bez zasięgu. Aby telefon był zawsze naładowany, zaopatrz się również w…
  • Power bank – takie urządzenie również warto mieć zawsze ze sobą. Na co dzień zapewni możliwość naładowania telefonu w każdym miejscu i czasie. W razie blackoutu z pewnością oszczędzi wiele stresu.
    Zestaw plastrów – może Ci się on przydać zarówno w sytuacji blackoutu jak i na co dzień.
  • Środek do dezynfekcji, nawilżane chusteczki lub inne środki higieniczne.
  • Leki – jeżeli zażywasz jakieś na stałe, postaraj się zawsze mieć jedną lub dwie dawki przy sobie.
  • Butelkę wody – wystarczy 0,5l. Woda przyda się zawsze, nie tylko w sytuacji utrudnionego powrotu do domu, kiedy nie kursują tramwaje lub pociągi.
  • Gotówkę – nawet jeżeli nie korzystasz już z tej formy płatności, miej przy sobie banknot lub dwa.
Utknięcie w windzie

Jedną z budzących największy lęk sytuacji związanych z brakiem prądu jest utknięcie w windzie.

  • Jeżeli przydarzy Ci się taka sytuacja, nieważne czy z powodu braku zasilania czy na skutek awarii windy, mam dla Ciebie kilka rad:
  • Po pierwsze nie panikuj, nie grozi Ci żadne poważne niebezpieczeństwo.
  • Winda nie spadnie, ponieważ jej hamulce wymagają prądu do poruszania się, awaria zasilania powoduje ich zablokowanie.
  • Duże biurowce i centra handlowe mają często spalinowe generatory prądu. Ich uruchomienie i przywrócenie zasilania może potrwać kilka – kilkadziesiąt minut.
  • Możesz użyć przycisku alarmowego lub zadzwonić na numer telefonu pogotowia dźwigowego – taki numer telefonu powinien być w każdej windzie.

Najważniejsze:
Nie próbuj otwierać drzwi na siłę!

Utknięcie w pociągu lub metrze

Jeżeli utkniesz w pociągu lub metrze, czekaj na instrukcje od obsługi. Pozostań na swoim miejscu i postaraj się zachować spokój.

Podobnie jak w przypadku zablokowania w windzie, nie próbuj wychodzić otwierając drzwi na siłę.

Jeżeli źle radzisz sobie ze stresem, możesz spróbować ćwiczeń oddechowych – postaraj się oddychać głęboko, przez nos, tak aby unosił się również Twój brzuch (oddychanie przeponą), a nie jedynie klatka piersiowa. Możesz także liczyć oddechy w następujący sposób: Zacznij od liczenia do pięciu, następnie policz do sześciu oddechów, siedmiu itd.

Poruszanie się w ruchu drogowym

Blackout oznacza także awarię sygnalizacji świetlnej. Zwłaszcza na większych skrzyżowaniach w dużych miastach może to znacznie utrudnić poruszanie się po drodze. Bardzo prawdopodobne jest utworzenie się korków. Należy się również spodziewać zwiększonej nerwowości i agresji innych kierowców.

Dlatego jeżeli dojdzie do awarii sieci elektrycznej, a Ty poruszasz się samochodem, musisz znacznie zwiększyć swoją czujność. Patrz na znaki drogowe i jedź powoli, nawet jeżeli inni kierowcy próbowaliby Cię popędzać. Jeżeli poczujesz silny stres, zrób sobie przerwę i zjedź na parking lub stację benzynową.

Lepiej dojechać do domu później niż nie dojechać wcale!

Ciemność

Choć awaria prądu kojarzy się z ciemnością, prawdopodobieństwo, że znajdziesz się w miejscu zupełnie pozbawionym światła, jest stosunkowo niewielkie. Dlaczego?
Przeciążenia sieci energetycznej częściej występują latem, a dzień wtedy jest najdłuższy.
Wszystkie budynki użyteczności publicznej, sklepy, a od niedawna nawet klatki schodowe w blokach, muszą być wyposażone w oświetlenie awaryjne z własnymi akumulatorami, które włącza się automatycznie kiedy zabraknie prądu.

Jeżeli jednak w trakcie nocnego lub wieczornego spaceru zgasną wszystkie latarnie w Twoim otoczeniu, postaraj się nie panikować, włącz latarkę w telefonie i kieruj się tam gdzie jest dużo ludzi. Np. w stronę głównej ulicy. Tam będzie najbezpieczniej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *